25. rocznica śmierci Ojca Biskupa Rafała Kiernickiego OFMConv

Czcigodni Kapłani i Osoby Życia Konsekrowanego!

Drodzy Bracia i Siostry!

W poniedziałek 23 listopada 2020 roku przypada 25. rocznica śmierci Ojca Biskupa Rafała Kiernickiego OFMConv, długoletniego proboszcza naszej Lwowskiej Katedry i biskupa pomocniczego Archidiecezji Lwowskiej.

W okresie powojennym, kiedy reżim komunistyczny podjął walkę z religią, powracający z łagrów syberyjskich Ojciec Rafał Kiernicki pozostał we Lwowie podejmując pracę duszpasterska w Katedrze. Z narażeniem życia posługiwał wszystkim katolikom, co bardzo dobitnie podkreślił Święty Jan Paweł II, gdy po jego śmierci napisał: „Odszedł do Pana po zasłużoną nagrodę wielki kapłan, gorliwy biskup, wierny świadek Mistrza Jezusa Chrystusa i nieustraszony obrońca wiary. Biskup Rafał miłował Kościół, któremu poświęcił całe swoje życie, wszystkie siły i zdolności. Dla niego znosił przez długie lata prześladowania, cierpienia, syberyjskie łagry, więzienne cele i nieludzkie upokorzenia. Pozostanie w żywej pamięci i w sercach ludu Bożego Lwowa jako dobry ojciec, pełen franciszkańskiej prostoty i pokorny sługa, który do końca był wierny, zabezpieczając ciągłość Kościoła w tych trudnych i naznaczonych męczeństwem czasach. Za to heroiczne świadectwo składam mu dzisiaj w imieniu Kościoła z głębi serca płynące podziękowanie”.

W duchu wdzięczności chcemy pamiętać o Ojcu Rafale, którego nie ma już z nami od 25 lat. Szczególnym znakiem naszej pamięci będzie Msza św. sprawowana w Katedrze Lwowskiej w poniedziałek 23 listopada o godz. 1830, z udziałem Episkopatu Ukrainy, kapłanów i osób zakonnych oraz wdzięcznych mieszkańców Lwowa i okolic.

Zdaję sobie sprawę, że ze względu na pandemię, wielu z was nie będzie mogło w niej uczestniczyć, dlatego proszę o duchową łączność i trwanie w tym czasie na modlitwie różańcowej w swych domach.

Wszystkim pamiętającym o Ojcu Rafale z serca błogosławię.

Lwów, dnia 19 listopada 2020 roku

N. 528/2020

                                                                                   + Mieczysław Mokrzycki

                                                                                   Arcybiskup Metropolita Lwowski