Сьогодня, 24 лютого 2022 року, Президент України Володимир Зеленський оголосив про запровадження воєнного стану.

Воєнний стан – це особливий правовий режим, що передбачає надання спеціальних повноважень державним органам влади, необхідних для запобігання загрозі. Передбачається тимчасове обмеження прав і свобод громадян, а також тимчасове обмеження законних інтересів юридичних осіб.

Президент Володимир Зеленський оголосив, що воєнний стан діятиме по всій Україні. Все – через вторгнення російських військ в нашу країну.

Що змінюється з введенням воєнного стану

Відповідно до закону України „Про правовий режим воєнного стану”, в регіонах створюються адміністрації, до складу яких входять військові, які наділяються повноваженнями цивільної влади – військовослужбовці отримують такі ж повноваження, як, наприклад, поліція.

Військову адміністрацію населеного пункту очолює начальник, який призначається на посаду та звільняється з посади президентом за пропозицією Генерального штабу ЗСУ або відповідної обласної державної адміністрації.

Військові забезпечують правопорядок самостійно або із залученням органів виконавчої влади або місцевого самоврядування. Якщо в регіоні починаються активні бойові дії, то влада повністю перекладається на військове командування і військові адміністрації.

Під час введення воєнного стану можуть вводитися такі заходи:

 • Використовувати потужності й трудові ресурси підприємств, установ і організацій усіх форм власності для потреб оборони, змінювати режим їхньої роботи, проводити інші зміни виробничої діяльності, а також умов праці відповідно до законодавства про працю.
 • Вводити комендантську годину.
 • Встановлювати особливий режим в’їзду та виїзду, обмежувати свободу пересування громадян, іноземців та осіб без громадянства, а також рух транспортних засобів.
 • Перевіряти документи у громадян, а в разі необхідності проводити огляд речей, транспортних засобів, багажу і вантажів, службових приміщень і житла громадян, за винятком обмежень, встановлених Конституцією України.
 • Забороняти проведення мирних зібрань, мітингів, походів і демонстрацій, інших масових заходів.
 • Може обмежуватися право на вільне пересування.
 • Також обмежується право власності через примусове відчуження майна у фізичних та юридичних осіб на потреби оборони. Слід сказати, що законом передбачена компенсація за таке вилучення, а також повернення майна в разі його збереження при використанні в період воєнного часу.
 • Дещо обмежуються і трудові права, через введення трудової повинності. Але, разом з тим, законом передбачається соціальний захист, право на відпочинок і мінімальна заробітна плата.

Не можуть обмежуватися у період воєнного стану такі фундаментальні права людини, як – право на життя, на повагу гідності, на свободу та особисту недоторканність, право на рівність перед законом, право на житло.

Чиї повноваження не можна припиняти під час воєнного стану

В умовах воєнного часу забороняється проведення виборів, референдумів, страйків; не можна вносити зміни до Конституції.

Невиконання вимог правового режиму воєнного стану тягне за собою відповідальність. 

P.S. Алгоритм дій  в воєнний стан

Як підготуватися

У ДСНС наголошують, що громадяни повинні знати алгоритм дій у будь-якій надзвичайній ситуації, а особливо при запровадженні воєнного стану в Україні, радять:

 • за можливості дізнатися, де розташовані найближчі укриття, та перевірити стан підвальних приміщень;
 • перевірити наявність аварійного виходу;
 • зробити запаси питної та технічної води, продуктів тривалого зберігання;
 • перевірити, чи є у вашій аптечці засоби надання медичної допомоги і подумати, які ліки можуть знадобитися впродовж тривалого часу;
 • подбати про альтернативні засоби освітлення приміщення на випадок відключення енергопостачання (ліхтарі, свічки);
 • подбати про засоби для приготування їжі у разі відключення газу або електропостачання;
 • зібрати найнеобхідніші речі та документи на випадок термінової евакуації;
 • подбати про справний стан власного транспорту та запас пального, якщо доведеться евакуюватись.

Водночас радять цивільному населенню пройти курси медичної підготовки, щоб розуміти, як надати першу медичну допомогу у разі потреби.